Inicijativa za ustavnu zaštitu hrvatskih vodnih resursa

od HSLS

Danas je održana konferencija za novinare u Hrvatskom saboru povodom HSLS-ove inicijative za ustavnu zaštitu hrvatskih vodnih resursa u dijelu koji se odnosi na zaštitu vode za ljudsku potrošnju.

Na konferenciji su govorili Darinko Kosor, zastupnik u Hrvatskom saboru i predsjednik HSLS-a te Mirko Budiša, predsjednik Odbora za zaštitu okoliša i prirode HSLS-a.

Darinko Kosor je istaknuo kako HSLS ovu incijativu priprema još od početka prošle godine pri čemu je bilo nekoliko javnih prezentacija i okruglih stolova te je inicijativa dobila široku podršku od svih relevantnijih političkih stranaka u Hrvatskom saboru, sindikata, udruga civilnog društva, istaknutih pojedinaca i crkve. U sklopu inicijative prikupljena su 32 potpisa podrške saborskih zastupnika što čini više od 1/5 od njihovog ukupnog broja što je prema Hrvatskom Ustavu dovoljno da se pokrene procedura njegove izmjene i dopune. Darinko Kosor je pozvao i preostale političke stranke da podrže inicijativu te je najavio da će HSLS i službeno uputiti zahtjev za izmjenom Ustava saborskom Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav. Naglasio je kako izmjena Ustava treba ići u smjeru zabrane privatizacije vodnih izvora, građevina i infrastrukture koja služi za opskrbu građanstva pitkom vodom, te se pozvao na slične odredbe u ustavima Slovačke Republike i Republike Slovenije. HSLS smatra da se pravo na ekonomsku dostupnost vode za ljudsku potrošnju mora kroz Ustav osigurati kao novi vid ljudskog prava jer je voda zajedničko dobro, svakodnevna ljudska potreba i nitko nema prava na njoj stvarati profit.

Mirko Budiša je istaknuo kako se ovom HSLS-ovom inicijativom ni na koji način ne utječe niti ograničava upotreba vode u gospodarstvu putem koncesija kako je to određeno odredbama postojećeg Zakona o vodama. Naglasio je kako pravo na ekonomsku dostupnost vodi za ljudsku potrošnju bez stvaranja profita znači da javna poduzeća koja isporučuju takvu vodu trebaju poslovati na vrlo racionalnim osnovama te sanirati vodovodnu mrežu koja je često propusna i do 50%. Smatra kako izmjena Ustava na temelju HSLS-ove inicijative neće zahtijevati značajnije izmjene zakonodavnog okvira odnosno zakonskih i podzakonskih akata kojima se regulira područje vodnih usluga.

Nove objave u ovoj kategoriji

Copyright © HSLS